Dezynsekcja profesjonalnymi środkami czystości (HoReCa)

W każdym najbardziej zadbanym hotelu i czystej restauracji może zdarzyć się, że pojawią się niechciani lokatorzy. Wówczas niezbędna jest dezynsekcja. Nie warto przeprowadzać ją samemu, bo może być nieskuteczna, a nawet niebezpieczna. Firma zajmująca się tym na co dzień w sposób szybki i bezpieczny, za pomocą odpowiednich środków przeprowadzi dezynsekcje w dowolnym miejscu.

Czym jest dezynsekcja?

Dezynsekcja jest to po prostu unieszkodliwianie ze względów gospodarczych owadów oraz ich larw. Zazwyczaj zabieg ten stosuje się wobec owadów, będących pasożytami. Należą do nich m.in.:

  • muchy
  • komary
  • pchły
  • pluskwy
  • karaluchy

Dezynsekcja pluskwy i nie tylko

Oczywiście unieszkodliwieniu można poddawać różne szkodniki w zależności od potrzeb. Dezynsekcja może odbywać się za pomocą różnych środków np. biologicznych, fizycznych i mechanicznych. Jednak najbardziej skuteczną, higieniczną i obecnie najpopularniejszą jest metoda chemiczna. Warto wiedzieć, że pomimo wysokiej skuteczności tej metody dezynsekcja zazwyczaj odbywa się z udziałem dwóch metod, aby spotęgować osiągany efekt.

Przebieg dezynsekcji

Dezynsekcja odbywa się zazwyczaj przy połączeniu dwóch metod. Przykładem dla przebiegu takiej dezynsekcji może być np. unieszkodliwianie owadów poprzez zastawienie na nich pułapek oraz rozpylanie substancji trującej lub podanie trutek. Jeżeli chodzi o metodę chemiczną, dezynsekcja środkami czystości może odbywać się równolegle. Innym sposobem jest np. przeprowadzenie najpierw dezynsekcji mechanicznej, a później uzupełnienie jej o jej chemiczny odpowiednik. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju szkodnika, miejsca oraz możliwości. W hotelach i restauracjach należy zachować szczególną ostrożność i przeprowadzać dezynsekcję zgodnie z przepisami BHP.

Jak się przygotować do dezynsekcji?

W przypadku dezynsekcji chemicznej należy się przygotować poprzez wykonanie kilku podstawowych czynności, którymi są:
zabezpieczenie żywności i przedmiotów, które pozostają z nią w bezpośrednim kontakcie;

  • zabezpieczenie przedmiotów codziennego użytku, np. ręczników oraz ubrań,
  • odsunięcie mebli od ścian, a w razie potrzeby zabezpieczenie ich i osłonięcie,
  • wyprowadzenie zwierząt z pomieszczeń,
  • opuszczenie pomieszczeń przez osoby oraz zapewnienie osobom, które muszą być przy dezynsekcji, odpowiedniej ochrony.

Oczywiście obok tych rad należy bezwzględnie stosować się do poleceń, które wyda firma przeprowadzająca dezynsekcję.

Po dezynfekcji

Po wykonaniu dezynsekcji należy opuścić pomieszczenie na około 2 godziny. Wszystko zależy od rodzaju środków i zaleceń firmy przeprowadzającej dezynsekcję. Następnie trzeba umyć wszystkie powierzchnie i przedmioty, które mają bezpośredni kontakt z żywnością i ludzkim ciałem. Oczywiście resztę powierzchni najlepiej jak najdłużej zostawić pokryte środkiem, ich umycie będzie wiązało się z utratą skuteczności środka.

Dezynsekcja często jest zabiegiem koniecznym. Jej skuteczność jest jednak zazwyczaj bardzo wysoka i gwarantuje usunięcie owadów. Najlepiej skonsultować się z profesjonalną firmą i stosować się do jej zaleceń.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *