Dobra winiarka – jaki sprzęt wybrać? Czym kierować się przy zakupie?

Aby nie dopuścić do tego, by wino straciło swoje naturalne walory smakowe, powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. Każdy miłośnik tego szlachetnego trunku o tym z pewnością wie. Nierzadko zachodzi dylemat, czy do przechowywania wina może służyć lodówka, czy lepiej kupić winiarkę? Z pewnością warto rozważyć zakup takiego urządzenia. Coraz częściej pojawiają się nie tylko w restauracjach, czy barach, ale także w domowych kuchniach. Nie trzeba być koneserem czerwonego wina, aby wiedzieć, że lodówka, czy półka w salonie to nieodpowiednie miejsce do przechowywania takiego trunku.

Dlaczego winiarka powinna się znaleźć w Twojej kuchni?

Jak donoszą eksperci, wino najlepiej przechowywać w chłodnej piwnicy bez dostępu do światła kładąc butelki poziomo. Nic dziwnego, że popularne trunki dojrzewają w najlepszych tradycyjnych podziemnych piwnicach.  Wówczas wydobywają pełnię smaku oraz aromatu. Koneserzy wina często w swoich piwnicach budują drewniane półki, aby przechowywać swoje najcenniejsze butelki. Nie każdy jednak ma dostęp do takich zacienionych i chłodnych miejsc. Wówczas trzeba pomyśleć nad alternatywnym rozwiązaniem.

Wtedy z pomocą przychodzi właśnie winiarka. To urządzenie, w którym panują idealne warunki do tego, aby przechowywać te szlachetne trunki. Bardzo często pada pytanie o to, w czym właściwie jest ona lepsza od tradycyjnej lodówki. Otóż występuje co najmniej kilka fundamentalnych różnic.

Prawdziwa winiarka gwarantuje stałą temperaturę, brak wibracji powodowanych przez agregat, odpowiednią wilgotność powietrza i optymalną wentylację. Korek nie przechodzi zapachem od produktów spożywczych, co może zmienić aromat napoju. Chłodziarka posada możliwość przechowywania nawet większej ilości butelek, a wewnętrzne oświetlenie LED pozwala na ich piękną ekspozycję.

Jak działa winiarka?

Warto podkreślić, że aby wino miało optymalny smak, powinno być podawane po odpowiednim schłodzeniu. Wówczas możliwe jest wyeksponowanie pełnego wachlarza aromatów w nim zawartych. Winiarka do zabudowy może okazać się więc bardzo przydatnym urządzeniem dla koneserów tego trunku.

Jak już wspomnieliśmy, jeżeli nie jesteśmy fanami wina i nie spożywamy go często, to zwykła chłodziarka może spełnić nasze oczekiwania. Jeżeli jednak pragniemy więcej wrażeń i ekscytacji to zwykła lodówka, może okazać się niewystarczająca. Temperatura w lodówce nie jest przystosowana do schładzania różnych rodzajów wina. Takie trunki mają zwykle specyficzne wymagania. Białe wino potrzebuje temperatury ok. 10-15°C, czerwone natomiast 17°C. Różowe najlepiej smakuje w temperaturze, osiągnie 9-10°C, podczas gdy szampan powinien być niemal lodowaty – ok. 6-9°C.

Zobacz więcej na: piwniczkanawina.pl

Chłodziarka do wina do zabudowy czy wolnostojąca

Jeżeli już zdecydowaliśmy się odkryć pełny aromat i smak, jaki kryją za sobą nasze ulubione trunki, to musimy wybrać rodzaj chłodziarek do wina. Każdy trunek może być przechowywany w:

  • Winiarce do zabudowy – jej konstrukcja stworzona jest tak, aby można było ją umieścić w ciągu szafek kuchennych. Taka opcja pozwala na wkomponowanie w kuchenne meble i ewentualne ukrycie frontem meblowym;
  • Wolnostojącej chłodziarce do wina – w tym przypadku kupujemy wolnostojące urządzenie, które możemy postawić, gdziekolwiek chcemy. Jest to lepszy wybór, jeżeli pragniemy stworzyć składzik na wino w spiżarni, czy lokalu gastronomicznym. Wino wtedy wystawione jest na bezpośrednią ekspozycję, co tworzy dodatnią wartość wizualną.

Przydatne funkcje winiarek. Które z nich gwarantują doskonały smak wina?

Niezależnie, czy pragniemy winiarki do użytku własnego, czy do restauracji musimy wiedzieć, jakie funkcję powodują, że wino ma jeszcze lepszy smak. Po pierwsze winiarka wyposażona jest w filtr UV, co blokuje dopływ światła słonecznego. Oświetlenie LED nie nagrzewa się, a więc temperatura wewnątrz nie zmienia się. Każde urządzenie wyposażone jest w specjalny wentylator i funkcję kontroli wilgotności, dlatego niemal niemożliwy jest rozwój bakterii, grzybów, co wpływa na zachowanie idealnych warunków. Niektóre urządzenia posiadają także dwie lub więcej stref, w których można utrzymywać różną temperaturę. Dzięki temu stworzymy idealny warunki do przechowania różnych gatunków win.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *