Harmonogram czasu pracy

Przełożony musi sprawować pieczę nad wieloma kwestiami, aby pracownik mógł się czuć w pracy komfortowo i jak najlepiej wykonywał swoje obowiązki. Nawet drobne z pozoru niedopatrzenia ze strony szefa nieraz skutkują dla firmy dość przykrymi konsekwencjami. Aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, nie zapomina się o pewnej bardzo ważnej kwestii – mianowicie o tworzeniu dla podwładnych funkcjonalnego i przejrzystego grafiku. Jak go sporządzić, aby najlepiej spełniał swoje zadania? Okazuje się, że jest na to pewien sposób.

Darmowy grafik czasu pracy

Harmonogram czasu pracy przybiera rozmaite formy. W starożytności zapewne służyły do tego kamienie i rylce, drewniane tablice czy – nieco później – atrament, papirusy i pergaminy. Żadnego z wymienionych narzędzi (może poza atramentem) już się nie stosuje, chyba że na warsztatach historycznych. Jeszcze stosunkowo niedawno tworzyło się dla przełożonych i podwładnych grafiki ręcznie, wykorzystując do tego notesy, zeszyty czy po prostu kartki papieru. Obecnie, w czasach komputeryzacji i cyfryzacji, stare, zasłużone sposoby odchodzą powoli do historii. Nie ma się co dziwić, w końcu obecnie wszystko musi być pragmatyczne, funkcjonalne i ekonomiczne. Wykorzystując nowe technologie, ułatwiamy i skracamy sobie pracę. Komputery wykonują za nas wiele obliczeń, przez co też przeznaczamy energię na bardziej twórcze i owocne działania.

Funkcje harmonogramu pracy online

Umożliwia to między innymi program do układania grafiku za darmo, który dostępny jest na stronie internetowej. Tego rodzaju narzędzia zastępują tradycyjne papierowe czy notesowe harmonogramy, ale nie tylko je – bo są pod wieloma względami wygodniejsze w obsłudze niż nowocześniejsze grafiki tworzone przy pomocy znanego nam doskonale arkusza kalkulacyjnego Excel. Co istotne, proponowane aplikacje niejednokrotnie są w taki sposób projektowane i programowane, że zachowują zgodność z przepisami Kodeksu pracy. Korzystając z nich, mamy więc pewność, że żaden pracownik nie pracuje dłużej w tygodniu, niż to zostało przewidziane przez prawa pracownika. Dysponuje on też przewidzianymi przez nie dniami urlopu i czasem wolnym przypadającym na każdy tydzień. Jako pracodawcy korzystamy na tym także dlatego, że po spojrzeniu na harmonogram od razu wiemy, do którego pracobiorcy się zgłosić na wypadek potrzeby znalezienia kogoś na zastępstwo.

Przydatna jest także funkcja powiadamiania o zmianach w grafiku. Pracownicy wówczas dowiadują się od razu (można by napisać, że „na żywo”) o zmianach zachodzących w rozkładzie godzin. Nowo powstały grafik da się z wydrukować. Z tej opcji korzystają skwapliwie pracodawcy, którzy przygotowują pracownikom rozpiski z godzinami i następnie je do nich wysyłają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *