Smak lodów naturalnych

Niegdyś wielką popularnością cieszyły się w Polsce lody Bambino. W szarej rzeczywistości PRL-u niewątpliwie były powiewem Zachodu i konsumowanie ich stanowiło namiastkę innego, nieco słodszego i bardziej kolorowego świata. Aktualnie wielbiciele mrożonych deserów mają znacznie bogatszy wybór. Kiedy spacerują miejskimi ulicami, niemal co krok natrafiają na szyldy reklamujące naturalne lody o bardzo różnych smakach.

Ale czy rzeczywiście są tak naturalne, jak są przedstawiane?

Lody naturalne i rzemieślnicze

Lody naturalne często określane są również jako rzemieślnicze oraz tradycyjnie. Rzeczywiście – określenia te można często traktować jako synonimiczne. W końcu dawniej, czyli posługując się tradycyjnymi metodami, przysmaki te wyrabiane były bez użycia sztucznych dodatków. Wtedy po prostu nie były dostępne. Aktualnie chemia jest dodawana do pożywienia na masową skalę. Jak na ironię, obfituje w nie jedzenie wegańskie, które coraz częściej pojawia się na sklepowych półkach. Syntetycznych substancji nie brakuje również w lodach przemysłowych, które choć są nazywane “truskawkowymi” czy “waniliowymi” nie mają nic wspólnego ani z truskawkami, ani z wanilią. A swój smak zawdzięczają wyłącznie aromatom. Cukier z kolei zastępowany jest znacznie tańszymi, a zarazem bardziej szkodliwymi dla zdrowia substancjami słodzącymi.

Na szczęście istnieje też przeciwny trend. Niektórzy producenci lodów stawiają na jakość wyrabianych przez siebie wyrobów. Wówczas korzystają wyłącznie z naturalnych surowców. Owoce i inne dodatki (np. orzechy czy bakalie) sprowadzają z miejsc, w których są hodowane od pokoleń. Dotyczy to szczególnie tych firm, które wyrobiły sobie renomę i działają na rynku od wielu lat, będąc przedsiębiorstwem rodzinnym. Z jednej strony kładą duży nacisk na tradycję, a z drugiej – wykorzystują dogodności technologiczne, by produkować lody na większą skalę i sprawić, żeby otrzymały pożądaną – czyli kremową – konsystencję. Naturalne i tradycyjne lody dostarczają w przystosowanych do tego rodzaju transportu pojazdach do licznych kawiarni, cukierni, restauracji, hoteli oraz innych obiektów z branży HoReCa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *