Koronawirus jak się zabezpieczyć? [WAŻNY KOMUNIKAT!]

Koronawirus to temat, którym żyje obecnie cały świat. Epidemia, która rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie – z każdym kolejnym dniem przynosi coraz to nowe osoby zakażony oraz wiele ofiar śmiertelnych. Czy można bronić się przed tym wirusem? Jak się zabezpieczyć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania? Poniżej, kilka cennych wskazówek.

Ważne informacje o Koronawirusie

Rządzący i media każdego dnia nagminne informują społeczeństwo o zagrożeniu, które niesie za sobą ten nie do końca znany jeszcze nam Koronawirus, który pochodzi najprawdopodobniej z prowincji Chin – miasta Wuhan. Władza, lekarze, epidemiolodzy od kilkunastu dni radzą, by społeczeństwo zostało w swoich domach. Osoby, które mogą sobie pozwolić na pracę zdalną, powinny pracować w domu. Osoby starsze (które szczególnie narażone są na zachorowanie i skutku z tym związane) tym bardziej nie powinny opuszczać swoich mieszkań. Zakupy czy inne ważne sprawy powinny za nich załatwiać sąsiedzi, bliscy lub wolontariusze, którzy bez bezpośredniego kontaktu dostarczą im najpotrzebniejsze rzeczy.

Koronawirus jak sie zabezpieczyc ?

Do tej pory nie wynaleziono ani szczepionki ani lekarstwa, które skutecznie poradziłoby sobie z wirusem. Jednak na całym świecie zalecono społeczeństwu by maksymalnie chronili się oni przed zarażeniem. Najlepszym sposobem jest zostanie w domu (jak wspomniano wyżej) i unikanie wszelkich kontaktów z innymi. Jeżeli musimy wyjść do pracy, do sklepu, do apteki, na pocztę – koniecznie trzeba pamiętać o higienie. Najlepiej jest zakładać jednorazowe rękawiczki, które przed wejściem do domu wyrzucimy. Koniecznie po każdym powrocie należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.

Jeżeli w pracy nie możemy co chwilę myć rąk – warto je dezynfekować płynami do tego przeznaczonymi. Obowiązkowo, należy też dokładnie czyścić wszelkie powierzchnie, blaty, podłogi, gdyż na nich także może utrzymywać się wirus nawet do kilku godzin. Kolejne ważne zalecenie to – zachowanie bezpiecznej odległości w kontaktach z innymi – nie powinna być ona mniejsza nić 1,5 metra. Osoby, które kaszlą, kichają powinny obowiązkowo nosić maseczkę. Natomiast ci, co przebywają na kwarantannie lub mieli kontakt z osobami zarażonymi Koronawirusem – obowiązkowo muszą pozostać w domu minimum przez 14 dni (dla nich wychodzenie na spacer czy do sklepu jest absolutnie niedozwolone).

Istotną kwestią, którą wprowadziło wiele zakładów w pracy w całej Polsce jest mierzenie temperatury przed wejściem do firm. Budzić wątpliwości mogą osoby, które mają temperaturę wyższą niż 38 stopni C. One nie powinny pracować, tylko udać się do domu w celu obserwacji. To samo dotyczy osób, które są przeziębione, kaszlą, mają katar itp.

Warto zastosować się do powyższych kwestii, by w jak największym stopniu zmniejszyć ryzyka zakażenia tym niezwykle groźnym wirusem, który tak zmienił życie społeczeństwa na całym świecie w zaledwie kilkadziesiąt dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *